PRZEGLĄDARKA INTERNETOWA MOZILLA FIREFOX 1.0 WYDANA PRZEZ MOZILLA FOUNDATION

Nowość Open-Source w dziedzinie korzystania z Internetu

MOUNTAIN VIEW, Kalifornia, USA. - 9 listopada 2004 - Mozilla Foundation, organizacja non-profit, której celem jest ochrona wolności wyboru i promowanie innowacyjności w Interncie, ogłosiła dziś ogólnoświatowe wydanie przeglądarki internetowej Mozilla Firefox 1.0. Firefox powstał, by uczynić korzystanie z sieci pełniejszym, bardziej przyjaznym użytkownikowi i bezpieczniejszym. Dzisiejsza premiera była możliwa między innymi dzięki ogromnemu wsparciu użytkowników wersji testowej (Preview Release), którą w zeszłym miesiącu pobrało ponad 8 milionów osób.

Dzisiejsze ogłoszenie oznacza oficjalny start Mozilli Firefox, która zostaje wydana jako program dla Windows, Mac OS X i Linuksa, jako program darmowy, dostępny na serwerach mozilla.org lub na płytach CD z Mozilla Store, wreszcie ─ jako program przetłumaczony na 14 jezyków, a tłumaczony na kolejne.

"Jesteśmy szczęśliwi mogąc ogłosić to wydanie, będące kamieniem milowym rozwoju Mozilla Foundation i Firefoksa, które nie byłoby możliwe bez niestrudzonej pracy setek ochotników i programistów rozsianych po całym Świecie" ─ powiedział Mitchell Baker, prezes Mozilla Foundation. "Dzięki nim, miliony użytkowników będą mogły lepiej i przyjemiej korzystać z Internetu".

Wielokrotnie nagradzana
Przeglądarka Mozilla Firefox zebrała już wiele nagród i znakomitych recenzji za stabilność, bezpieczeństwo i innowacyjność.

  • Blokowanie wyskakujących okien - Firefox zawiera wbudowany mechanizm blokowania wyskakujących okien (pop-upów), dzięki któremu to użytkownicy - a nie twórcy stron interetowych - mogą decydować o pojawianiu się wyskakujących okien. Możliwość blokowania wyskakujących okien stała się już standardem w nowoczesnych przeglądarkach.
  • Ochrona przed interetowymi oszustwami - poprzez wyświetlanie informacji o bezpieczeństwie i certyfikatach identyfikujących witryny, Firefox pomaga użytkownikom uniknąć niebezpieczeństwa interentowych oszustw, takich jak podstępne wyłudzenie hasła (ang. "phishing") lub podszywanie się pod popularne i zaufane witryny (ang. "spoofing").
  • Szybsze i łatwiejsze wyszukiwanie - Firefox posiada pasek wyszukiwania, dzięki któremu użytkownicy mają bezpośredni dostęp do wyszukiwarek takich witryn jak Google, PWN, onet.pl, Szukacz, Allegro, Wikipedia i innych. Także na nowej stronie startowej Firefoksa, obok informacji i podpowiedzi nt. samego programu, znajduje się wyszukiwarka Google.
  • Efektywne przeglądanie - panele pozwalają na oglądanie wielu stron w jednym oknie przeglądarki, zwiększając tym samym komfort, szybkość i użyteczność przeglądania Internetu.
  • Rozszerzenia - obecnie dla Firefoksa dostępnych jest ponad 100 rozszerzeń, w tym na przykład paski narzędziowe A9.com, Google i Yahoo.
  • Łatwa migracja - Firefox potrafi importować zakładki, przechowywane hasła, ciasteczka i inne informacje z Internet Explorera oraz innych przeglądarek, dzięki czemu zmiana przeglądarki jest całkowicie bezbolesna.

Firefox otrzymał wiele branżowych nagród i wyróżnień, takich jak Editor's Choice Award czasopisma Laptop Magazine, Best in Show oraz Best Open Source Solution na Linux World Fall 2004 oraz pierwsze miejsce w konkursie Softy Awards 2004 magazynu Maximum PC.

Rozwinięty system wsparcia
Tysiące programistów i zwolenników zaangażowanych w rozwój, tworzenie dokumentacji, testowanie i marketing Firefoksa tworzą zaawansowny i kompletny system wsparcia. W Internecie (http://www.mozilla.org/) dostępna jest dokumentacja programu, podręczniki, przewodniki, listy często zadawanych pytań, a także komercyjne usługi partnerów Mozilli. Najnowsze wiadomości, komentarze oraz pomoc użytkowników można uzyskać na witrynie mozillaZine (http://www.mozillazine.org/).

Jak zdobyć Firefoksa
Firefoksa 1.0 mozna pobrać za darmo lub kupić na płycie CD razem z Podręcznikiem Użytkownika na stronach Mozilla Foundation - http://www.mozilla.org.

O Mozilla Foundation
Mozilla Foundation jest organizacją non-profit, której misją jest tworzenie i wspieranie rozwiązań prowadzących do rozwoju Internetu, a także zachowanie mnogości tych rozwiązań, tak aby użytkownicy i programiści mieli możliwość wyboru. Założona w lipcu 2003 przy wsparciu AOL/Netscape, Mozilla Foundation dostarcza organizacyjnego, prawnego i finansowego wsparcia dla grup tworzących Wolne Oprogramowanie (Open-Source). Swoją siedzibę ma w Mountain View, w Kalifornii, w USA. Więcej informacji na temat Fundacji można znaleźć na http://www.mozilla.org/.

Kontakt prasowy (w języku angielskim):
Colin Crook
Sparkpr
colin@sparkpr.com
+1-415-321-1887

Kontakt prasowy (w języku polskim):
Zbigniew Braniecki: gandalf@firefox.pl
Marek Stępień: marcoos@firefox.pl