Firefox: Pomoc
de | en | es | fr | it | ja | ko | mk | nl | sl | sv | zh

Możliwości

Jest wiele powodów, dla których warto używać Firefoksa zamiast innych przeglądarek. Poniżej znajduje się lista najważniejszych z nich.

Przeglądanie w panelach - Internet szybciej!

Przeglądanie w panelach - zrzut ekranu

Okno przeglądarki z otwartymi panelami.

Przeglądanie w panelach zmienia sposób korzystania z Internetu, umożliwiając otwieranie witryn w panelach, które można czytać w dowolnej chwili. Panele ułatwiają przeglądanie wielu stron równocześnie wyświetlając je w jednym oknie przeglądarki. Poruszanie się pomiędzy poszczególnymi panelami jest bardzo łatwe - wystarczy na nim kliknąć aby obejrzeć stronę. Panele otwierają się w tle, dzięki czemu można przeglądać Internet szybciej! Aby zacząć je używać wystarczy przytrzymać Ctrl podczas klikania w odnośnik lub użyć środkowego przycisku myszy.

Zakładki - zrzut ekranu

"Otwórz w panelach" otwiera zawartość folderu zakładek w panelach.

Przeglądanie w panelach sprawia, że surfowanie po Internecie staje się szybsze i bardziej wydajne. Można się skoncentrować na czytaniu wybranej strony i nie myśleć o konieczności przełączania okien. Podczas przeglądania wybranych stron, witryny otwierane w panelach wczytują się w tle, dzięki czemu przechodząc do nich nie musimy czekać - są już gotowe!

Mimo, iż wydaje się, że panele są prostym pomysłem, to jednak są rozwiązaniem rewolucyjnym. Firefox umożliwia korzystanie z tego prostego i jednocześnie intuicyjnego sposobu surfowania po Internecie!

Blokada wyskakujących okien

Blokowanie wyskakujących okien - zrzut ekranu

Ikona ta pokazuje, że Firefox nie pozwolił otworzyć wyskakującego okna.

Nigdy więcej denerwujących wyskakujących reklam! Firefox skutecznie blokuje niechciane, otwierające się automatycznie okna, równocześnie nie przeszkadzając przeglądać tych wybranych.

Niektóre witryny wykorzystują wyskakujące okna w sposób sensowny i przydatny. Gdy Firefox blokuje takie okno, powiadamia o tym, wyświetlając w pasku statusu odpowiednią ikonę. Kliknięcie jej, spowoduje wyświetlenie listy witryn, którym Firefox nie pozwolił otworzyć nowych okien. W każdej chwili można wybranym witrynom zezwolić na ich otwieranie.

Konfigurowalne paski narzędzi

Pasek narzędzi - zrzut ekranu

Dopasuj pasek narzędzi do swoich potrzeb.

Paski narzędzi można dowolnie konfigurować: dodawać, usuwać przyciski, umieszczać zakładki, itp. Można również samemu tworzyć całkiem nowe.

Aby oszczędzić miejsce na ekranie, można stworzyć jeden pasek narzędzi z najważniejszymi elementami, zmienić wielkość ikon, wyświetlić lub schować ich podpisy. Wystarczy wybrać Widok > Paski narzędzi > Dostosuj... i przystosować Firefoksa do swoich potrzeb.

Zarządzanie rozszerzeniami

Screenshot of the Options dialog displaying information for an extension

Firefoksa można łatwo rozbudować.

Rozszerzenia to małe programy (lub wtyczki), które wzbogacają Firefoksa o nowe funkcje. Mogą być wszystkim, czy to przyciskiem, czy nowatorskim rozwiązaniem, jak np. gesty myszy. Najlepsze jest to, że rozszerzenia pozwalają pozostać Firefoksowi małym i czystym.

Każdy, kto potrzebuje większej funkcjonalności, może pobrać właściwe rozszerzenie. Znając podstawy XML, CSS i JavaScript, można samemu tworzyć nowe rozszerzenia.

Szybsze wyszukiwanie

Autouzupełnianie - zrzut ekranu

Firefox ułatwia wypełnianie formularzy zapamiętując np. wyszukiwane frazy.

W Internecie najczęściej szukamy różnych informacji. Firefox posiada funkcje, które znacząco ułatwią nam te czynności.

W pasku narzędzi, po prawej stronie, znajduje się pasek Google, ułatwiający przeszukiwanie Internetu. Wystarczy kliknąć na nim lub wcisnąć Ctrl+K i wprowadzić szukane wyrażenia oraz nacisnąć Enter. Jeśli natomiast, wpiszemy wyszukiwane słowo w pasku adresu, zostanie wykorzystana funkcja wyszukiwarki Google "Szczęśliwy traf", przenosząc nas bezpośrednio do znalezionej witryny. Możemy również poszerzyć zakres wykorzystywanych wyszukiwarek instalując rozszerzenia z witryny mycroft.mozdev.org.

Mechanizm autouzupełniania formularzy przyspiesza ich wypełnianie zapamiętując wpisywane do nich słowa. Wystarczy zacząć wpisywać pierwsze litery a Firefox wyświetli odpowiednie podpowiedzi.

Wygodny Sidebar

Sidebar - zrzut ekranu

Sidebar oferuje wiele wygodnych funkcji nieznanych z innych przeglądarek.

Firefoksowy Sidebar oferuje wiele użytecznych funkcji. Wywołując Sidebar Zakładki, możemy w łatwy sposób nimi zarządzać przy pomocy myszy. Wystarczy np. przeciągnąć zakładkę w inne miejsce, a zostanie to również zmienione w menu Zakładki. Dodatkowe opcje ukryte są pod prawym przyciskiem myszy.

Sidebar Pobieranie plików w prosty sposób prezentuje zarówno aktualnie pobierane pliki jak również historię ostatnich pobrań. Klikając prawym przyciskiem na już pobranym pliku i wybierając Pokaż Firefox otworzy folder w którym on się znajduje. Podwójne kliknięcie na pliku spowoduje jego uruchomienie.

Otwierając Sidebar Historia, zobaczymy listę ostatnio odwiedzanych witryn, które możemy powtórnie obejrzeć. Dzięki temu, że odnośniki posortowane są według dni, w których je odwiedziliśmy, łatwo możemy się zorientować co ostatnio zobaczyliśmy. Jeśli natomiast, szukamy konkretnej strony, wystarczy, że w polu Znajdź zaczniemy wprowadzać jakieś słowo a Firefox przefiltruje zawartość Historii pod jego kątem!

Schematy graficzne

Dzięki schematom Firefox może całkowicie odmienić swoje oblicze. Schemat może zmienić cokolwiek, poczynając od paska narzędzi, aż do zmiany wyglądu całej przeglądarki. Schematy można pobrać i zainstalować zaledwie paroma kilknięciami.

Dokument ten w większości oparty jest na pracy Bena Goodgera i Asa Dotzlera, dostosowany został jedank do potrzeb niniejszej witryny.

© 2002-2004 David Tenser. Polish translation © 2004 Firefox.pl Team.