Mozilla Firefox - Pomoc
de | en | es | fr | it | ja | ko | mk | nl | pl | sl | sv | zh

Najczęściej zadawane pytania dotyczące Firefoksa

Ten dokument to FAQ dotyczące programu Mozilla Firefox.

Spis treści


Pytania ogólne

Czym jest Firefox?

Firefox jest przeglądarką www dla Windows, Linuksa i Mac OS X, opartą na kodzie źródłowym Mozilli. Stanowi wolne oprogramowanie/oprogramowanie open source. Jest mały, szybki i łatwy w obsłudze. Ma znaczną przewagę nad Internet Explorerem, np. potrafi blokować wyskakujące okienka. Przejdź na polską stronę Firefoksa by uzyskać więcej informacji.

Czym jest Mozilla?

Mozilla to open-source'owy pakiet aplikacji (m. in. przeglądarka www, klient poczty i grup dyskusyjnych, edytor HTML, klient IRC) oraz środowisko aplikacyjne; została zaprojektowana by być zgodna ze standardami, przenośna i wydajna.

Mozilla.org koordynuje prace nad pakietm Mozilla, Firefoksem oraz innymi aplikacjami; dostarcza ona forów dyskusyjnych, narzędzi rozwojowych oraz systemu śledzenia błędów. Aby dowiedzieć się więcej o mozilla.org przeczytaj dokument Mozilla at a Glance (w języku angielskim).

Czym Firefox różni się od Mozilli?

Mozilla (pakiet aplikacji, znany także pod nazwą kodową SeaMonkey) to kompletny pakiet narzędzi internetowych, takich jak przeglądarka www, klient poczty i grup dyskusyjnych, klient IRC i inne. Firefox to tylko przeglądarka, co sprawia, że jest lepszym wyborem, jeśli preferujesz np. inne aplikacje pocztowe. Ponadto Firefox jest mniejszy niż pakiet Mozilla, szybszy i łatwiejszy w obsłudze.

Zauważ jednak, że Firefox nie jest tylko osobną wersją przeglądarki Mozilla. Interfejs użytkownika i wiele funkcji ma rozwiązane zupełnie inaczej. Przykładowo, w Firefoksie można dostosowywać paski narzędzi.

Czy Firefox jest bardziej bezpieczny niż Internet Explorer?

Tak. Firefox i pozostałe programy oparte o Mozillę są bezpieczniejsze. Dlaczego? Oto kilka ważnych powodów:

Czy Firefox jest za darmo?

Tak! Firefox to wolne oprogramowanie/oprogramowanie open source; każdy ma prawo pobrać i używać tego programu do jakichkolwiek celów za darmo. Można także modyfikować kod źródłowy programu na warunkach Publicznej Licencji Mozilli (MPL).

Czy Firefox może być zainstalowany obok Mozilli?

Tak. Firefox i pakiet aplikacji Mozilla używają osobnych profili, zatem nie przeszkadzają sobie w żaden sposób. .

Skąd mogę pobrać Firefoksa?

Aby pobrać Firefoksa przejdź do polskiej strony Firefoksa.

Jak zainstalować Firefoksa?

Jeśli używasz Windows lub Linuksa, po prostu pobierz i uruchom instalator Firefoksa. Użytkownicy Mac OS X powinni rozpakować i podmontować obraz DMG, po czym przenieść ikonę "Firefox" z tego obrazu w dowolne miejsce na dysku twardym (zalecamy katalog "Applications").

Jeśli nie chcesz korzystać z automatycznego instalatora w Windows i Linuksie, przeczytaj poniższe instrukcje:

Po pobraniu odpowiedniego archiwum (ZIP, tar.gz), użyj Winzip lub tar by rozpakować Firefoksa do pustego katalogu. To wszystko. Jeśli chcesz uruchomić tak zainstalowanego Firefoksa, po prostu wejdź do tego katalogu i uruchom plik firefox.exe (w Windows) lub firefox (w Linuksie).

Uwaga: Nie instaluj Firefoksa do katalogu, w którym znajduje się jego poprzednia wersja. Utwórz nowy katalog dla nowej wersji lub skasuj katalogi z poprzednimi wersjami. Jeśli zainstalujesz Firefoksa do katalogu z poprzednimi wersjami tego programu lub Mozilli, program może funkcjonować niepoprawnie.

Jak odinstalować Firefoksa?

Jeśli Firefox został zainstalowany przy użyciu oficjalnego instalatora dla Windows, po prostu skorzystaj z opcji Dodaj/Usuń programy w Panelu sterowania.

Jeśli używasz Linuksa lub zainstalowałeś Firefoksa z archiwum ZIP w Windows, po prostu usuń katalog programu.

W systemie Mac OS X przenieś ikonę Firefoksa z katalogu Applications do kosza.

Opcjonalnie możesz także usunąć katalog profilu, który zawiera Twoje zakładki i ustawienia.

Jaka jest różnica między wydaniami a nightlies?

Oficjalne wydania są przede wszystkim znacznie bardziej stabilne i dlatego właśnie powinny być używane przez zwykłych użytkowników (a zwłaszcza nowych). Nightlies to conocne kompilacje Firefoksa zawierające najnowsze zmiany, dzięki czemu mogą mieć nowe możliwości, ale i nowe błędy. Nie oczekuj, że nightlies będą zawsze działać prawidłowo. (Ponieważ Firefox nie jest jeszcze dostępny w wersji 1.0, zważ na to, że również w wydaniach 0.x coś może działać niepoprawnie)

Jeśli masz wątpliwości, czy używać oficjalnych wydań czy nightlies – po prostu użyj wydań oficjalnych.

Czy Firefox jest dostępny w moim języku?

Prawdopodobnie. Ponieważ Firefox to wolne oprogramowanie, ludzie z całego świata tłumaczą Firefoksa na swoje języki. Możesz sprawdzić, czy Firefox jest dostępny w danym języku na stronie oficjalnych wydań zlokalizowanych.

Firefox w wersji polskiej jest dostępny na www.firefox.pl.

A gdzie jest program od poczty elektronicznej?

Firefox to tylko przeglądarka, a nie zestaw aplikacji internetowych. Jednakże istnieje świetny klient poczty i grup dyskusyjnych – Mozilla Thunderbird Istnieje także podobna do tej strona www na temat Thunderbirda – Mozilla Thunderbird Help (w języku angielskim).

Używam systemu Linux, czy Firefox obsługuje XFT?

Tak, oficjalne wydania Firefoksa mają włączoną obsługę bibliotek GTK 2 i XFT.

Gdzie są przechowywane moje zakładki, hasła i inne osobiste informacje?

Firefox przechowuje Twoje ustawienia (Zakładki, pliki tymczasowe, dane formularzy itp.) w folderze profilu. Przeczytaj następne pytanie, by dowiedzieć się więcej o zarządzaniu profilami.

Jak uruchomić Menedżera profili?

Firefox przechowuje wszystkie Twoje osobiste ustawienia oraz zapisane dane z formularzy i tzw. pamięć podręczną (cache) w katalogu profilu. Menedżer profili służy do zarządzania profilami, choć można go także wykorzystać do uruchomienia Firefoksa od razu w trybie offline. Abu uruchomić Menedżera profili, uruchom Firefoksa z przełącznikiem -P.

W Windows:

  1. Zamknij Firefoksa całkowicie (wybierz z menu Plik > Zakońćz).
  2. Wybierz Start > Wszystkie programy > Mozilla Firefox > Menedżer profili z menu Start Windows.

W innych systemach operacyjnych uruchom Firefoksa z opcją -P, np. , np:
firefox -P.

Po uruchomieniu Menedżera profili masz możliwość dodawania, usuwania i zmieniania nazw profili. Zwróć uwagę, że jeśli masz więcej niż jeden profil, zostaniesz zapytany o profil, z którego Firefox ma korzystać domyślnie.

Szczegóły zarządzania profilami omawiamy w osobnym artykule.

Czym jest Talkback?

Jeśli Firefox się zawiesi, może zostać uruchomiony program "Talkback", który poprosi Cię o przesłanie informacji o napotkanym problemie. Czym jest Talkbach? Asa Dotzler z mozilla.org wyjaśnił to w ten sposób:

Talkback to zestaw dwóch programów – klient i serwer (oraz odpowiednia infrastruktura sprzętowa) ofiarowane Mozilla.org przez Netscape. Mozilla.org wiele lat temu zgodziła się, żeby ten program był dołączony do binarnych wydań codziennych oraz wydań "milestone", mimo że Talkback nie jest wolnym oprogramowaniem. Decyzję tę podjęto, ponieważ Talkback znacząco ułatwia wyszukiwanie błędów i problemów w funkcjonowaniu przeglądarki. Dzięki mechanizmowi Talkback w ciągu ostatnich lat mogliśmy wykryć i rozwiązać tysiące błędów powodujących zawieszenie Mozilli i cieszymy się, że możemy go dołączać także do testowych wydań Firefoksa.

Jak to działa: Binaria Talkback są pakowane razem z binariami przeglądarki Firefox. Kiedy przeglądarka zawiesza się, uruchamiany jest Talkback, który oferuje użytkownikowi możliwość wysłania do nas raportu o błędzie. Jeśli użytkownik odpowie "Nie", nie dzieje się nic. Jeśli zdecyduje się pomóc Mozilli przez wysyłanie danych o problemie, ma możliwość podania dodatkowych informacji, takich jak adres e-mail, adres URL strony, na której program się zawiesił. Dane wpisane w tym formularzu oraz informacje o zawartości stosu (ang. stacktrace) wysyłane są do serwera Talkback w firmie Netscape (obecnie w Fundacji Mozilla – przyp. tłum.), który jest dostępny dla programistów Mozilli.

W dużych ilościach, wszystkie dane o zawieszeniach pozwalają szybko odnaleźć specyficzne problemy dotyczące dużych grup użytkowników. Mała grupa programistów przekopuje się przez te raporty i zgłasza błędy w systemie Bugzilla, dostarczając szczegółowych informacji pomocnych przy debuggowaniu, co z kolei ułatwia szybkie poprawienie najważniejszych problemów ze stabilnością. Aby zobaczyć kilka przypadkowych błędów tego rodzaju, przeszukaj Bugzillę na obecność haseł "topcrash" i "topcrash+".

Dodatkowe informacje: Talkback to nie spyware, adware ani nic w tym rodzaju. Użytkownicy są tylko proszeni o wysłanie raportu. Dane użytkownika niezwiązane z zawieszeniem się Mozilli nie są dla nas przydatne. Interesuje nas tylko uczynienie z Mozilli bardziej stabilnego programu. Jeśli nie chcesz, by Mozilla i Firefox były bardziej stabilne, po prostu nie wysyłaj nam tych raportów. Nic nie jest wysyłane bez Twojej wyraźnej zgody. Wszyscy, którym leży na sercu rozwój tej przeglądarki, są jednak proszeni o wysyłanie raportów z Talkbacka. Są one bardzo, bardzo pomocne. Ale, jak wspomniałem, jeśli nie chcesz, nie rób tego. Pamiętaj tylko o tym, że nie możemy naprawić błędów, których nie możemy zidentyfikować.


Wtyczki

Jak zainstalować Flasha?

Plugin Flasha dla systemu Windows znajduje się na stronach firmy Macromedia. Podobnie ze stron Macromedii można także pobrać plugin Flash dla Linuksa.

Pobierz plugin, zamknij całkowicie Firefoksa (Plik > Zakończ) i uruchom instalację. W oknie dialogowym instalatora wybierz Firefoksa, a jeśli go tam nie ma, kliknij przycisk Other browser.... Musisz w takiej sytuacji podać katalog pluginów dla Firefoksa. Zapewne wiesz, gdzie zainstalowałeś Firefoksa. W tym katalogu znajduje się podkatalog zwany "plugins". Wybierz ten folder, kliknij Select a potemInstall.

Jak zainstalować Javę?

Windows

W systemie Windows, Firefox współpracuje ze środowiskiem Java Runtime Environment (JRE) firmy Sun. Firefox nie jest w stanie działać z maszyną wirtualną Microsoftu (nielegalną od stycznia 2004 - przyp. tłum.), która została tak zaprojektowana, by działać jedynie z Internet Explorerem.

Dla Firefoksa potrzebujesz wersji Sun JRE 1.3.0_01 lub nowszej, starsze nie będą działać.

Dzięki technologii XPInstall można zainstalować JRE 1.4.2_01 bezpośrednio z przeglądarki Mozilla Firefox.

Jeśli pobrałeś Firefoksa jako archiwum ZIP (nie korzystałeś z instalatora), musisz dodać ręcznie pewne informacje do rejestru Windows. By tego dokonać, pobierz ten plik rejestru, zapisz go na pulpicie, a następnie dwukliknij. Kiedy zostaniesz zapytany, czy chcesz dodać te informacje do rejestru, kliknij Tak. Po tej operacji możesz bez problemu zainstalować JRE 1.4.2, ponownie uruchomić Firefoksa i bezproblemowo korzystać z Javy.

Jeżeli po tych operacjach JRE 1.4.2 nadal nie działa, spróbuj zainstalować JRE 1.4.1_05.

Linux

W systemie Linux Firefox wymaga wirtualnej maszyny Java w wersji Sun JRE 1.4.2 lub nowszej.

Firefox jest kompilowany przy użyciu gcc w wersji 3.2.3, zatem należy używać zgodnej wersji pluginu Java. Sun JRE 1.4.2 zawiera taką wersję (podobnie Blackdown Java - przyp. tłum.)

Jeśli zainstalowałeś JRE 1.4.2_01 z pakietu RPM, odpowiednią wtyczką jest /usr/java/j2re1.4.2_01/plugin/i386/ns610-gcc32/libjavaplugin_oji.so, a żeby ją zainstalować w Firefoksie, należy wykonać następujące czynności:

Jeśli korzystasz ze starszej dystrybucji Linuksa, możesz potrzebować odpowiednie biblioteki wsparcia związane z gcc3, ponieważ wersja wtyczki Javy skompilowana gcc 3.2 wymaga biblioteki libgcc_s.so.1. Możesz poszukać odpowiednich pakietów w Internecie, np. korzystając z Google.

Jeśli korzystasz z lub nieoficjalnego wydania Firefoksa, możesz zawsze sprawdzić wersję kompilatora podając about:buildconfig w pasku adresu. Zobaczysz linię w rodzaju "gcc version 3.3 20030226 (prerelease) (SuSE Linux)", oznaczającą wersję wykorzystanego kompilatora. Jeśli użyty został gcc 2.9x, należy skorzystać z wtyczki ns610, a nie ns610-gcc32.

Od tłumacza: Firefox działa także z maszynami Javy innych producentów, np. Blackdown Java.

MacOS X

JRE 1.4.1 nie działa z Firefoksem (z powodu błędu nr 197813). Aplety można wyświetlać stosując JRE 1.3.1.

Uwagi

Nie należy używać Javy, jeśli identyfikacja przeglądarki została zmieniona (szczegóły: Błąd 83376 - problem w JRE, nie w Mozilli). Należy także usunąć pliki wytczek Javy z katalogu plugins podczas instalowania nowszych wersji JRE.

Jak zainstalować inne wtyczki (Shockwave, QuickTime, itd.)?

Firefox przy napotkaniu zawartości, której nie potrafi wyświetlić, spróbuje samodzielnie odnaleźć i automatycznie zainstalować potrzebną wtyczkę.

Strona PluginDoc zawiera listę popularnych wtyczek (takich jak RealPlayer, QuickTime, itp.) i informuje o tym, jak je ręcznie zainstalować w Firefoksie.

Dlaczego pliki Adobe PDF powoli ładują się pod Windows?

Adobe Acrobat Reader 6.0 dla Windows na starcie ładuje ogromną ilość niepotrzebnych wtyczek. Na stronach magazynu The Inquirer opublikowano ciekawy artykuł o tym, w jaki sposób wyłączyć niepotrzebne wtyczki w Readerze i uczynić go znacznie szybszym. Ogólnie rzecz biorąc, potrzebujesz:

  1. zainstalować Adobe Reader 6.0 i zapamiętać, gdzie został zainstalowany
  2. przejść do tego folderu Eksploratorem, odnaleźć podfolder plug_ins i zmienić jego nazwę na plug_ins_disabled
  3. utworzyć nowy folder plug_ins
  4. przenieść pliki EWH32.api, printme.api and search.api z folderu plug_ins_disabled do plug_ins.

Rozszerzenia

Czym są rozszerzenia?

Rozszerzenia to określenie wielu usprawnień dla przeglądarki Firefox. Są to małe programy (czasem zwane dodatkami), które wzbogacają Firefoksa o nową funkcjonalność.

Wielką zaletą rozszerzeń jest fakt, że pozwalają Firefoksowi uniknąć przeładowania zbędnymi możliwościami, a każdy, kto potrzebuje konkretnej funkcjonalności może po prostu pobrać odpowiednie rozszerzenie.

Gdzie można znaleźć rozszerzenia?

Przejdź na stronę update.mozilla.org.

Jak odinstalować rozszerzenie?

Wybierz Narzędzia > Rozszerzenia, zaznacz dane rozszerzenie, i kliknij przycisk Odinstaluj.

Chcę więcej możliwości związanych z przeglądaniem w panelach!

Wiele rozszerzeń związanych z przeglądaniem w panelach znajdziesz w kategorii Tabbrowser Extensions strony update.mozilla.org.

Czy Firefox obsługuje gesty myszy?

Tak, dzięki mechanizmowi rozszerzeń. Gesty myszy to sprytna możliwość zapożyczona z przeglądarki Opera, która pozwala wydawać polecenia przeglądarce przy użyciu prostych ruchów myszy. Przykładowo, aby przejść o jedną stronę wstecz, wystarczy wcisnąć przycisk myszy i przesunąć mysz w lewo. Możesz też po prostu pobrać jedno z rozszerzeń dodających tę funkcję i sprawdzić samemu, jak to działa.


Migracja

Czy mogę używać zakładek programów Netscape 6/7 lub Mozilla w Firefoksie?

Tak! Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie Wskazówki i porady.

Czy mogę używać zakładek Firefoksa zainstalowanego w jednym systemie operacyjnym spod Firefoksa zainstalowanego na drugim systemie?

Tak, to też da się zrobić! Dowiesz się więcej ze strony Wskazówki i porady.

A co z zakładkami Opery?

Firefox potrafi zaimportować zakładki z większości popularnych przeglądarek, w tym z Opery 7.

Jeśli korzystasz ze starszej wersji Opery dla Windows, możesz skonwertować jej zakładki przy użyciu programu BookmarkPriest. Jeśli używasz Linuksa, zastosuj program bk_edit pozwalający na konwersję zakładek między przeglądarkami Opera 6, Netscape 3/4, Mozilla (w tym oczywiście Firefox) i Galeon.

Używam Galeona lub Konquerora. Czy mogę zaimportować zakładki do Firefoksa?

Galeon i Konqueror przechowują zakładki w formacie XBEL. Firefox nie może automatycznie używać tych zakładek, ponieważ nie obsługuje tego formatu. Jednakże zarówno Galeon jak i Konqueror pozwalają na eksport zakładek to formatu Mozilla/Netscape (używanego także przez Firefoksa).

Po wyeksportowaniu zakładek, po prostu otwórz Menedżera zakładek Firefoksa i zaimportuj (Plik > Importuj) nowo wyeksportowany plik.

Jak mogę skopiować hasła z Mozilli do Firefoksa?

Jeśli używasz szyfrowanych hasłe w Mozilli, skopiuj pliki xxxxxxxx.s i key3.db z katalogu profilu Mozilli do katalogu profili Firefoksa. Następnie zmień nazwę pliku xxxxxxxx.s na signons.txt.


Używanie Firefoksa

Jak dostosować paski narzędzi?

Możesz dostosować paski narzędzi – wybrać przyciski, które mają być wyświetlane, dodać paski narzędziowe albo zmienić rozmiar przycisków. Aby tego dokonać przejdź do Widok > Paski narzędzi > Dostosuj.... Pojawi się nowe okno zawierające dostępne elementy pasków narzędziowych. Metodą "przeciągnij i upuść" przenieś ja na dany pasek narzędzi. Aby usunąć dany element, po prostu przeciągnij go ponownie do okna "Dostosuj".

Zauważ, że możesz umieszczać elementy pasków narzędziowych także na pasku menu. W ten sposób możesz zaoszczędzić wiele miejsca!

Firefox w tej chwili nie pozwala na zmianę położenia pasków narzędziowych. Możliwość ta jest zaplanowana na kolejne wersje.

Czy można zmienić ikonę Firefoksa na pasku zadań?

Tak. Informacje o tym, jak tego dokonać, znajdziesz we wskazówce Zmiana ikony okna.

Czy w Firefoksie można używać różnych motywów (skórek, kompozycji)?

Oczywiście! Przejdź do strony Mozilla Update - Themes, by uzyskać pełną listę dostępnych motywów.

Jaki jest skrót klawiaturowy do opcji...?

Informacje o najważniejszych skrotach klawiaturowych można znaleźć w tabeli Skróty klawiaturowe.

Gdzie podziały się podpowiedzi z obrazków?

Wiele stron stosuje parametr alt znacznika <img> do wyświetlania podpowiedzi przy obrazkach. Takie działanie jest nieprawidłowe. Według specyfikacji języka HTML prawidłowo do dodania podpowiedzi stosuje się parametr title.

Parametr alt ma bardzo ważne zadanie, jakim jest dostarczenie zastępczego (alternatywnego) tekstu dla obrazków w przeglądarkach, które nie wyświetlają obrazków (z powodu własnych ograniczeń lub na żądanie użytkownika). Aby uzyskać szczegółowe informacje na ten temat, przeczytaj informacje o błędzie 25537. Innymi słowy, twórcy witryn www powinni stosować poprawny parametr do wyświetlania podpowiedzi. Jeśli masz wątpliwości, przeczytaj ten fragment.

Istnieje jednakże dodatek dla Firefoksa, który włącza wyświetlanie zawartości parametru alt jako podpowiedzi. Możesz go pobrać z działu Dodatki.

Używam Kuriera poczty Mozilli i odnośniki e-mail nie działają w Firefoksie!

Jeśli używasz pakietu aplikacji Mozilla ("klasyczna Mozilla") jako programu pocztowego, być może zauważyłeś, że Firefox nie robi nic lub uruchamia Outlook Express, kiedy klikniesz odnośnik do adresu e-mail. Dzieje się tak dlatego, że Kurier poczty Mozilli nie rejestruje się poprawnie jako aplikacja obsługująca protokół mailto w Windows – Kurier poczty rejestruje się jako domyślny klient poczty, co jest nieco inne. Problem ten można rozwiązać ręcznie.

W Windows XP/2000, wybierz Opcje folderów w Panelu sterowania, a następnie kliknij "Typy plików". Odszukaj tu typ pliku oznaczony (Brak) URL:Protokół MailTo i kliknij Zaawansowane. Wybierz akcję open i kliknij Eddytuj.... Odznacz opcję Użyj DDE i wprowadź pełną ścieżkę dostępu do pliku mozilla.exe w polu Aplikacja używana do wykoanania akcji. Ujmij ścieżkę dostępu w cudzysłowy i dołącz do niej -compose %1. Powinieneś otrzymać coś takiego:

"C:\Program Files\mozilla.org\Mozilla\mozilla.exe" -compose %1

Lepszym rozwiązaniem byłoby zrezygnowanie z pakietu aplikacji Mozilla jako programu pocztowego i przejście na osobny program kliencki poczty elektronicznej - Mozilla Thunderbird.

Kiedy klikam na link w innej aplikacji, Firefox podmienia aktualną stronę. Wolałbym, żeby otworzyła się ona w nowym panelu/oknie!

Można to ustawić w Firefoksie 1.0 RC 1 lub nowszym (w tym 1.0).

Windows: Przejdź do Narzędzia > Opcje > Zaawansowane > Przeglądanie w panelach i z listy Otwieraj odnośniki z innych aplikacji w: wybierz "nowym oknie" lub "nowym panelu w ostatnio aktywnym oknie".

Linux: Przejdź do Edycja > Preferencje > Zaawansowane > Przeglądanie w panelach i z listy Otwieraj odnośniki z innych aplikacji w: wybierz "nowym oknie" lub "nowym panelu w ostatnio aktywnym oknie".

Mac OS X: Przejdź do Firefox > Preferencje > Zaawansowane > Przeglądanie w panelach i z listy Otwieraj odnośniki z innych aplikacji w: wybierz "nowym oknie" lub "nowym panelu w ostatnio aktywnym oknie".

Używam Windows 95/98/ME. Dlaczego jako ikona okna pojawia się logo Windows?

W systemach Windows 95/98/ME w oknach przeglądarki Firefox widoczna jest domyślna ikona Windows zamiast logo przeglądarki. To jest znany błąd w Firefoksie i trwają prace nad jego poprawieniem. W międzyczasie możesz spróbować samodzielnie zmienić ikonę okna.

Chciałbym stworzyć własny schemat wyglądu dla Firefoksa (lub Mozilli). Jak to zrobić?

Tworzenie nowego motywu wymaga znajomości kaskadowych arkuszy stylów (CSS) i nie jest proste. Jeśli masz czas na naukę, przeczytaj artykuł Tworzenie motywów dla Mozilli (w języku angielskim).

Przy tworzeniu skórek bardzo przydatny jest Inspektor DOM. W Firefoksie 0.8, 0.9 i 1.0 znajdziesz go w Narzędzia > Inspektor DOM. Do starszych wersji musisz Inspektora doinstalować samodzielnie.

No dobra, a jak zamiast tworzenia całkiem nowego motywu zmodyfikować nieco interfejs użytkownika?

Na stronach Mozilla.org znajdziesz kilka przydatnych informacji na temat modyfikowania wyglądu, które możesz zastosować w swoim pliku userChrome.css. Przejrzyj także dział Wskazówki i porady w tym serwisie.

Jak dostać się do/zmienić główne hasło?

Wybierz Narzędzia > Opcje (w Windows; pod Linuksem: Edycja > Preferencje, w Mac OS X: Firefox > Preferencje), przejdź do sekcji Prywatność, kliknij na kategorię "Hasła" i kliknij przycisk Ustaw główne hasło....

© 2002-2004 David Tenser. Polish translation © 2004-2005 AviaryPL.